Școala Populară De Arte Tudor Jarda Cluj
SECȚIILE NOASTRE Prima pagină | ADMITERE | Galeria "55" | Galeria ”ARTE” | Galeria "Carol Pop de Szathmari" | Evenimente | Revista ”ARTE” | BROȘURA "MAKING OF" | ANSAMBLUL FOLCLORIC “VATRĂ DE DOR” | Linkuri către instituții partenere | Contact
EXAMENE - PROGRAMĂRI EXAMENE - REZULTATE ORARE PLANIFICARE TEORIE MUZICALĂ PRODUCȚII DE CLASĂ ACTIVITĂȚI LUNARE FACEBOOK - FABRICA DE CULTURĂ CLUJ REVISTA ARTE CATALOGUL ARTELOR NOU! CALENDAR CULTURAL OFERTĂ EDUCAȚIONALĂ REPARTIZAREA SĂLILOR IMAGINI MANIFESTĂRI CULTURALE MUZICĂ ARTE VIZUALE COREGRAFIE ARTĂ DRAMATICĂ PROIECTUL JOC POPULAR CLUJEAN SECȚII EXTERNE CERTIFICARE ISO 9001/2008, BUGET PROGRAM AUDIENTE PROGRAME ANALITICE CURSURI STRUCTURA ANULUI EDUCAȚIONAL TIPIZATE DIPLOME PRIETENII ARTELOR PARTENERI ȘI COLABORATORI LEGISLAȚIE UTILĂ ȘI REGULAMENTE APARIȚII ÎN PRESĂ CONCURSURI, FESTIVALURI, TABERE PROPRII IMAGINI ȘCOALA DE ARTE CLUJ
Prima pagină » ANUNȚURI MANIFESTĂRI CULTURALE » FEBRUARIE 2016

FEBRUARIE 2016


Ord.

Curs

Coordonator curs

Data

Ora

Locatia

1

Vioară

Emanuil Toma

1.02.2016

14,00

Sala 2E

2

Chitară clasică

Emanuil Toma

1.02.2016

14,00

Sala 2E

3

Violă

Mihai Nan

1.02.2016

14,00

Sala 2E

4

Chitară electrică și bas

Rareș Suciu

1.02.2016

15,00

Sala 2E

5

Percuție

Vannai Ștefan

1.02.2016

15,30

Sala 2E

6

Tehnici interpretare muzică ușoară

Marina Simionescu

1.02.2016

15,30

Sala 2E

7

Orgă electronică

Mihai Ghircoiaș

1.02.2016

16,00

Sala 2E

8

Acordeon

Hatfaludi Alexandru

1.02.2016

16,30

Sala 2E

9

Taragot, saxofon

Pleșca Petrică

1.02.2016

17,00

Sala 2E

10

Canto clasic

Alexandra Hordoan

2.02.2016

14,30

Sala 6E

11

Pian

Olga Bordas

2.02.2016

15,30

Sala 6E

12

Improvizație jazz

Onișor Rodilă

2.02.2016

16,30

Sala 2E

13

Inițiere corală

Dorin Simionescu

2.02.2016

17,00

Sala 2E

14

Canto muzică populară

Marina Simionescu

3.02.2016

14,00

Sala 2E

15

Canto muzică populară

Ana Strîmturean

3.02.2016

14,20

Sala 2E

16

Canto muzică populară

Claudiu Ciotleuș

3.02.2016

16,00

Sala 2E

17

Tehnici interpretare canto muzică populară

Iancu Pop

3.02.2016

17,30

Sala 2E

18

Canto muzică ușoară

Marina Simionescu

3.02.2016

19,30

Sala 2E

19

Canto muzică ușoară

Lacko Tunde

3.02.2016

18,00

Sala 2E

20

Decorațiuni interioare

Monica Korent

1.02.2016

16,00

Sala 6M

21

Design vestimentar an I

Monica Korent

1.02.2016

17,00

Sala 6M

22

Artă fotografică

Ozana Mureșan

1.02.2016

17,30

Sala 6M

23

Design vestimentar an II, III

Călina Langa

1.02.2016

18,00

Sala 10E

24

Tehnici design vestimentar

Călina Langa

1.02.2016

19,00

Sala 10E

25

Pictură

Farkas Melinda

2.02.2016

16,00

Sala 3M

26

Pictură

Cristian Goilă

2.02.2016

18,00

Sala 3M

27

Tehnici pictură

Cristian Goilă

2.02.2016

19,00

Sala 3M

28

Actorie Dej

Petre Băcioiu

2.02.2016

15.00

Centrul de Cultură "Arta" Dej

29

Canto muzică populară Dej

Felix Gălan

2.02.2016

16,00

Centrul de Cultură "Arta" Dej

30

Inițiere fanfară

Vasile Sima Minea

2.02.2016

17,30

Centrul de Cultură "Arta" Dej

31

Canto muzică popular Gherla

Marinela Zegrean Istici

2.02.2016

19,00

Liceul "Ana Ipătescu" Gherla

32

Grafică

Raluca Bobiș

3.02.2016

16,00

Sala 10E

33

Ceramică

Elena Amariei

3.02.2016

17,30

Sala 11P

34

Sculptură

Balla Csaba

3.02.2016

18,00

Sala 11P

35

Actorie

Petre Băcioiu

3.02.2016

16,00

Sala 2P

36

Regie sunet

Tudor Cauacean

3.02.2016

17,00

Sala 2P

37

Țesut-cusut

Elvira Gavriș

3.02.2016

19,00

Centrul de Informare și Turism Rugășești

38

Dans clasic

Melinda Moga

3.02.2016

18,00

Sala 10P

39

Dans contemporan

Melinda Moga

3.02.2016

18,30

Sala 10P

40

Tehnici în dans contemporan

Melinda Moga

3.02.2016

19,00

Sala 10P

41

Instructori coregrafi în dans modern

Melinda Moga

5.02.2016

17,15

Sala 2P

42

Instructori coregrafi în joc popular

Florin Ciobanu

5.02.2016

18,00

Sala 2P

43

Joc popular

Viorel Dragomir

5.02.2016

19,30

Sala 2P

44

Joc popular Mera

Varga Zoltan

6.02.2016

14,00

Mera

45

Joc popular Izvoru Crișului

Torok Ferencz

6.02.2016

15,30

Izvoru Crușului

46

Joc popular Căian

Lucaciu Aurel

13.02.2016

10,00

Căminul Cultural Căian

47

Joc popular Mintiu Gherlii

Berchi Simion

13.02.2016

11,30

Căminul Cultural Mintiu Gherlii

48

Joc popular Așchileu

Aurel Lucaciu

13.02.2016

13,00

Căminul Cultural Așchileu

49

Joc popular Florești

Dinu Ban

13.02.2016

15,00

Sala "Party Land" Florești


4 FEBRUARIE 2016 – ora 17  - „Seara artelor”- ediția a IV-a - „Porți deschise la Școala de Arte Cluj - 25 expoziții de artă plastică - Galeriile de Artă ale Școlii de Arte Cluj

 

EXPOZIȚII DE PICTURĂ

 

- Școala de Arte și Meserii Botoșani - “Peisaj - compoziții decorative”
- Școala de Arte “Francisc Hubic” Oradea - “Glamour”
- Școala de Arte “Ion Românu” Reșița - secția externă Bocșa - “Simfonii cromatice”
- Școala de Arte “Ion Românu” Reșița - secția Reșița - “Caleidoscop pictural”
- Centrul de Cultură “Augustin Bena” Alba Iulia - Școala de Arte și Meșteșuguri - “Emoție și culoare”
- Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Piatra Neamț - Școala de Arte Piatra Neamț - “Peisajul - culoare și sentiment”
- Centrul de Cultură “Dunărea de Jos” Galați - "Ipostaze dunărene"
- Centrul Județean pentru Cultură Tradițională și Educație Artistică Mureș - Școala de Arte Târgu Mureș - “Contraste”

- Centrul de Cultură și Artă Timiș - Școala de Arte Timișoara - Expoziție de pictură “Anotimpurile sufletului”

- Asociația Artiștilor Plastici Cluj - “Frumoasele ierni de altădată”
- Asociația Artiștilor Plastici Câmpia Turzii - “Armonii florale”
- Asociația Artiștilor Plastici Turda “Filarmonia” - “Reverberații hibernale”

 

EXPOZIȚII DE GRAFICĂ

- Școala de Arte “Francisc Hubic” Oradea - “Model” 
- Liceul de Arte “Romulus Ladea” Cluj-Napoca - “Peisaj subiectiv”

 

EXPOZIȚII PERSONALE

- Școala Populară de Artă Târgu Jiu - Daciana Ungureanu - “Ipostazele veșmântului” 
- Școala de Arte Cluj - Marius Alex Moldovan - “Folclorique”
- Școala de Arte Cluj - Ozana Mureșan - “The Moments”

 

“IMAGICA”

- Centrul de Cultură “Augustin Bena” Alba Iulia - Școala de Arte și Meșteșuguri 
- Expoziție de fotografie “Piatra Craivii - Acasă la Lupii Apoulonului”
- Centrul Județean pentru Cultură Tradițională și Educație Artistică Mureș - Școala de Arte Târgu Mureș 
- Expoziție de fotografie “Contraste” 
- Centrul de Cultură și Artă Timiș - Școala de Arte Timișoara - “Simbol - fotografie minimală”

 

ARTĂ DECORATIVĂ

- Școala de Arte “Ion Românu” Reșița - “Arts Decó” - Style

 

“FASHION”

- Centrul de Cultură și Artă Timiș - Școala de Arte Timișoara - “Catrenele fetei frumoase”

 

TRADIȚII

- Școala Populară de Artă Târgu Jiu - Valeria Miuțe - “Icoana tradițională - fereastra spre întâlnirea dintre om și Dumnezeu” 
- Școala de Arte Cluj - Secțiile de artă populară (țesut-cusut) - Bedeciu - Cășeiu - Cluj-Napoca

 

“LOCURI ȘI OAMENI”

- Școala Populară de Artă “Liviu Borlan” Baia Mare - Expoziție de pictură - “Maramureș”
- Școala de Artă și Civilizație Românească Cernăuți - Expoziție de pictură - “Cernăuțiul, orașul copilăriei mele”

 

“ITINERANT”

- Călătoria Clujului, “orașul comoară” la Târgu Jiu (”Servus, Cluj!”), Sfântu Gheorghe (”Ce oraș frumos e Clujul!”), 
Baia Mare (”Servus, Cluj!”), Câmpia Turzii (”Iubesc Clujul!”) în anul 2015

 

“ÎNCEPUTURI”

- Centrul de Cultură și Artă Timiș - Școala de Arte Timișoara - “Jocurile copilăriei”

 

SCULPTURĂ

- Centrul de Cultură și Artă Timiș - Școala de Arte Timișoara - “Sculptură în ipsos și lemn”

 

CONCURSURI DE ARTE - EXPOZIȚII CU LUCRĂRILE PREMIATE

- Centrul Cultural “Bucovina” - Școala de Arte “Ion Irimescu” - Concursul de pictură „Ion Irimescu” – ediția a III-a, 2014
- Școala de Arte “Ilie Micu” Sibiu - Concursul Național de pictură și grafică - ediția I, 2015
- Școala de Arte Cluj – Concursul de artă fotografică „Obiceiuri de iarnă” - ediția a V-a, 2015

 

TABERE DE ARTE - EXPOZIȚII CU LUCRĂRI REALIZATE ÎN TABERE DE ARTE

- Centrul Cultural “Bucovina” - Școala de Arte “Ion Irimescu” - Tabăra “Lumina Nordului” - ediția 2015
- Școala de Arte Cluj - Tabăra de artă plastică - ediția a V-a la Cheile Turzii 2015
- Școala de Arte Cluj - Tabăra de iconografie - ediția a VI-a la Voivodeni 2015

 

PREZENTĂRI DE REVISTE DE ARTE

- Școala de Arte “Ion Românu” Reșița– Revista „Ecouri plastice” - Bocșa
- Centrul de Cultură și Artă “Augustin Bena” Alba Iulia - Revista “Rînduiala Albei” 
- Centrul Cultural “Dunărea de Jos” Galați – Revista „Dunărea de Jos”
- Centrul Județean pentru Cultură Tradițională și Educație Artistică Mureș - Revista “Tradiții mureșene”

- Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș - Revista "Timisiensis"
- Școala de Arte Cluj – Revista „Arte” numărul 11
- Școala de Arte Cluj - “Making Of” 2015
- Școala de Arte Cluj - Catalogul Serii Artelor 2015 și 2016


„GAUDEAMUS”


- Expoziția absolvenților secției pictură Turda - “Gaudeamus”

 

“MAGIA CLUJULUI”

- Biblioteca Județeană “Octavian Goga” Cluj-Napoca - “Fotografii din Clujul vechi”
- Școala de Arte Cluj - “Iubesc Clujul!”

 

“ANUL BRÂNCUȘI” - 140 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși


- Școala Populară de Artă Târgu Jiu - Expoziție de grafică “Brâncuși - 140 de ani”

 

„ARTĂ Á LA CLUJ” – ȘCOALA DE ARTE CLUJ

- Ceramică - clasa Elena Amariei - “Arta focului”
- Decorațiuni interioare - clasa Monica Korent - “Decorativism”
- Design vestimentar - clasa Monica Korent - “Începuturi”
- Design vestimentar - clasa Călina Langa - “Oldies but goldies” - an II
- Design vestimentar - clasa Călina Langa - “Inefabil” - an III
- Foto - clasa Ozana Mureșan - “Frumusețea naturii”
- Grafică - clasa Raluca Bobiș - “Labirint interior”
- Pictură - clasa Farkas Melinda - “Kotori no su”
- Pictură - clasa Cristian Goilă - “Parcurs”
- Pictură - secția externă Turda - clasa Felicia Răcean - "Iuvenes"
- Sculptură - clasa Balla Csaba - “Forme”

 

„PORȚI DESCHISE” LA ȘCOALA DE ARTE CLUJ

 

MOMENTE ARTISTICE susținute de către cursanții Școlii de Arte Cluj de la secțiile de muzică
– „Anul 2016 – Anul formațiilor artistice la Școala de Arte Cluj”


8 – 12 FEBRUARIE 2016 - Tabăra muzicală de iarnă „Jarda” - ediția a IV-a - Zona Dejului

12 FEBRUARIE 2016 - Spectacol la finalul Taberei muzicale de iarnă - Rugășești, Comuna Cășeiu

23 FEBRUARIE 2016 – ora 17 - „Școala Artelor Gherlene” – ediția a IV-a - Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” Gherla

24 FEBRUARIE 2016 – ora 17 - Filarmonica Satu Mare - „Cîntă și încântă de Dragobete”– ediția a II-a - spectacol comun al Școlilor de Arte din Cluj-Napoca și Satu Mare

– spectacol de muzică și dansuri populare 

25 FEBRUARIE 2016 - "Joia Artelor" - Spectacol de Dragobete, spectacol pregătit în tabăra de iarnă de la Cășeiu, ediția a IV-a

26 FEBRUARIE 2016 - Suceava - Școala de Arte "Ion Irimescu" - participare la Concursul național de artă plastică "Ion Irimescu" - ediția a IX-a

27 FEBRUARIE 2016 – ora 16 - „Șezătoare la Răscruci” - Participă secțiile de țesut-cusut Bedeciu, Cluj și Cășeiu - Satul Rugășești, comuna Cășeiu


Prima pagină | ADMITERE | Galeria "55" | Galeria ”ARTE” | Galeria "Carol Pop de Szathmari" | Evenimente | Revista ”ARTE” | BROȘURA "MAKING OF" | ANSAMBLUL FOLCLORIC “VATRĂ DE DOR” | Linkuri către instituții partenere | Contact