Școala Populară De Arte Tudor Jarda Cluj
SECȚIILE NOASTRE Prima pagină | ADMITERE | Galeria "55" | Galeria ”ARTE” | Galeria "Carol Pop de Szathmari" | Evenimente | Revista ”ARTE” | BROȘURA "MAKING OF" | ANSAMBLUL FOLCLORIC “VATRĂ DE DOR” | Linkuri către instituții partenere | Contact
EXAMENE - PROGRAMĂRI EXAMENE - REZULTATE PRODUCȚII DE CLASĂ ORARE PLANIFICARE TEORIE MUZICALĂ ACTIVITĂȚI LUNARE FACEBOOK - FABRICA DE CULTURĂ CLUJ REVISTA ARTE CATALOGUL ARTELOR NOU! CALENDAR CULTURAL OFERTĂ EDUCAȚIONALĂ REPARTIZAREA SĂLILOR REPARTIZAREA CURSANȚILOR IMAGINI MANIFESTĂRI CULTURALE MUZICĂ ARTE VIZUALE COREGRAFIE ARTĂ DRAMATICĂ PROIECTUL JOC POPULAR CLUJEAN SECȚII EXTERNE CERTIFICARE ISO 9001/2008, BUGET PROGRAM AUDIENTE PROGRAME ANALITICE CURSURI STRUCTURA ANULUI EDUCAȚIONAL TIPIZATE DIPLOME PRIETENII ARTELOR PARTENERI ȘI COLABORATORI LEGISLAȚIE UTILĂ ȘI REGULAMENTE APARIȚII ÎN PRESĂ CONCURSURI, FESTIVALURI, TABERE PROPRII IMAGINI ȘCOALA DE ARTE CLUJ
Prima pagină » ANUNȚURI MANIFESTĂRI CULTURALE » MAI 2012

MAI 2012

1 mai – Amfiteatrul exterior de la Cinematograful Mărăști - Spectacol "Joc popular clujean" - participă secțiile de joc popular din județ: Mociu (instructor Vădan Marius), Apahida (instructor Moldovan Ioan), Baciu (instructor Dejeu Alexandru), Turda (instructor Cuc Ioan), Dezmir (instructori Roxana Țucudean și Eugen Nicoară), Geaca (instructor Florin Suotean), moment de muzică popular susținut de cursanții Bianca Petran, Angela Mândrușca, Iosif Rusu, Olimpiu Mocean, Iulia Bucur, Lavinia Mariș, clasele de canto popular coordonate de expert Ana Strîmturean și expert Claudiu Ciotleuș, prezintă expert Claudiu Ciotleuș

3 mai – ora 17 - Galeria "55" - expoziția concursului național de grafică "Anuala de grafică" ediția a II-a

4 mai – Concursul Debutanților în Jazz - Sala "Europa" - Casa de Cultură a Studenților, ora 17. Festivalul are două secțiuni: canto (elevi și studenți), instrumente și formații (elevi și studenți) și se adresează iubitorilor de jazz de pretutindeni. În acest an avem inscriși în concurs cursanții de la Școlile de Arte din țară, elevi de la Licee de muzică, studenți de la Academia de Muzică "Gheorghe Dima" Cluj-Napoca, membrii ai diferitelor cercuri și formații de gen. Juriul este format din : președintele juriului Florian Lungu, membrii: dr. Pitty Vintilă, Claudiu Mărincean, Lavinia Bocu și Alexandru Malschi, coordonatorul proiectului fiind expert Ștefan Vannai.

5 mai – Olimpiada Meșteșugurilor artistice tradiționale - faza județeană - participare cu secțiile țesut-cusut Bedeciu (participă elevii Melania Marc, Bianca Toșa, Timoteea Copaciu și Denisa Șaitiș), coordonator expert Elvira Gavriș și Olărie Gherla (participă elevii Bencze Szabo și Daniel Doszi), coordonator expert Egri Hajnal.

5-6 mai – Festivalul  "Primăvara românașilor" ediția a V-a - festival organizat de Asociația Culturală "Românașii" în cadrul căruia  domnul director adjunct Marius Moldovan susține lucrarea  cu tema "Jocul la șură" - exemplificări instructor Vasile Chiorean

7-18 mai – ora 17 - Galeria "Arte" Expoziția secțiilor grafică și pictură ale Școlii de Arte Cluj – coordonator expert Duiliu Crișan

9 mai – Concursul Național de Interpretare a Cântecului Popular Românesc "Valeria Peter Predescu" ediția a III-a - Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud - participă eleva Daniela Mocean

11-12 mai – participare la Concursul - Festival "Samus Guit Art" - chitară clasică la Școala de Arte Satu Mare, participă cursanții Caroly Szasz, Daniela Gligor și Ovidiu Matei

14 mai – ora 17 - Galeria „Carol Pop de Szathmari” – Making off – expoziție cu instantanee de la cursurile Școlii de Arte cât și prezentarea video de promovare a Școlii de Arte Cluj – organizator Licinius Medan

15 mai – "Întâlnirile de la Cluj" - Spectacol - Cinema Mărăști - ora 18 - în colaborare cu Centrul pentru Cultură Tradițională și Educație Artistică - Școala de Arte Târgu Mureș

15 mai – Curs gratuit de inițiere în pictură și broderie "Arta pentru toți", 15 mai-15 iunie - expert Felicia Răcean, la Casa Municipală de Cultură Turda și Școala "Avram Iancu" Turda

16 mai – "Întâlnirile de la Cluj" - Spectacol - Cinema Mărăști - ora 18 - în colaborare cu Școala de Arte Satu Mare

18 mai – Huedin – Concursul Internațional de Meșteșuguri „Mâini de aur” – ediția a V-a – parteneriat de colaborare cu Clubul Copiilor Huedin, participă cursanți de la secțiile țesut-cusut Bedeciu și olărit Gherla

19 mai – participare la Concursul de artă plastică "Vespasian Lungu" la Școala de Arte Brăila - Galeriile de Artă Brăila, participă cursantele Irimieș Ana și Marinca Elena , clasa de pictură condusă de expert Carmen Belean

19 mai – "Noaptea muzeelor" la Muzeul " Octavian Goga" Ciucea - recital Lavinia bocu, elevii de la secțiile muzică clasică, populară, muzică ușoară și actorie

19-20 mai – Concurs de folclor "Dor de cântec românesc" - comuna Cumpăna - Constanța

21 mai-1 iunie – Galeria „ARTE” - ora 17 – Expoziția cu lucrările din cadrul Concursului de pictură contemporană ediția a II-a

25 mai – Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca - spectacol " Satiricon" - participă elevi ai secției muzică ușoară Turda - coordonator Ioan Gherman

25-26 mai – participare la Festivalul - Concurs de muzică ușoară "Armoniile Dunării" la Școala de Arte "Vespasian Lungu" - Brăila

25 mai – Piața muzeului - "Zilele Clujului" - participare cu trupa de jazz a Școlii "SPA Jazz Band"

25 mai – ora 17 - Centrul Cultural "Arta" Dej - Spectacol realizat cu elevii secției canto Dej , coordonator expert Felix Gălan ,secția joc popular Urca - instructor Vasile Sangoti și secția joc popular Baciu - instructori Raluca Dârgău și Alexandru Dejeu

25 mai – participare la Expoziția - concurs "Nicolae Mantu", organizată de Centrul de Cultură "Dunărea de jos" Galați, participă cursantele Irimieș Ana și Marinca Elena , clasa de pictură condusă de expert Carmen Belean

25 mai – ora 18 - Parcul Municipal - "Produs de Cluj la Câmpia Turzii" - participă Corul Școlii Populare de Arte "Tudor Jarda" Cluj - secția externă Câmpia Turzii

28-29 mai – participare la "Zilele Școlilor de Arte " la Școala de Arte Târgu Mureș, participă cursanți de la secțiile canto muzică ușoară și populară, dans contemporan și pictură

28-29 mai – participare la Școala Populară de Arte din Timișoara la aniversarea a 50 de ani de activitate neîntreruptă

29 mai– Piața Muzeului Cluj - participare cu elevii secției canto muzică ușoară , folk și jazz a  Școlii la „Zilele Clujului” – ediția a II-a

30 mai – ora 18 - Casa Municipală de Cultură Gherla - Spectacol realizat cu elevii secției canto Gherla , coordonator expert Marinela Zegrean Istici , secția ansamblu instrumental Gherla, coordonați de expert Attila Kisfaludi, secția joc popular Țaga - instructor Adi Alexandru , secția joc popular Geaca - instructor Florin Soutean

PROGRAMUL EXAMENELOR - FINAL DE AN EDUCAȚIONAL 2011-2012

Examene mai 2012

 

Nr.

Ord.

Curs

Coordonator curs

Data

Ora

1

Foto (anul I)

Expert I Albu Mircea

30.05.2012

16.00


Prima pagină | ADMITERE | Galeria "55" | Galeria ”ARTE” | Galeria "Carol Pop de Szathmari" | Evenimente | Revista ”ARTE” | BROȘURA "MAKING OF" | ANSAMBLUL FOLCLORIC “VATRĂ DE DOR” | Linkuri către instituții partenere | Contact